Artykuły - Kardiodiabetologia


 • Najważniejsze badania dotyczące cukrzycy w 2012/2013 roku

  2013-05-30

  Autor: Maciej Gryziak,

  Wybór najważniejszych artykułów o tematyce związanej z cukrzycą jest bardzo trudnym zadaniem. Na całym świecie prowadzone są tysiące badań a ich wyniki publikowane są w dziesiątkach czasopism. Z pewnością bardzo ciekawe są eksperymenty związane z tworzeniem sztucznej trzustki czy z wykorzystaniem komórek macierzystych w terapii cukrzycy. Wiele czasu można by także poświęcić badaniom zajmujących się patogenezą cukrzycy czy analizujących aspekty socjologiczno-ekonomiczne. Jednak w tym artykule zaprezentowane będą dane głównie z badań farmakologicznych – jako najbardziej przydatnych w codziennej praktyce lekarskiej.

  Więcej »
 • Ostry zespół wieńcowy u pacjenta z cukrzycą – leczenie zachowawcze

  2013-04-30

  Autor: Łukasz Januszkiewicz,

  Rocznie w Polsce diagnozuje się ok. 230 000 przypadków ostrych zespołów wieńcowych. Ok. 1/5 z nich dotyka osób, które mają cukrzycę. Czy strategia postępowania w tej podgrupie różni się istotnie od ogólnie przyjętej?

  Więcej »
 • Ostry zespół wieńcowy u pacjenta z cukrzycą - diagnostyka

  2013-04-30

  Autor: Łukasz Januszkiewicz,

  W ostatnich latach obserwuje się wzrost zachorowań na cukrzycę. Chorzy tacy coraz częściej trafiają do szpitala z powodu ostrej manifestacji choroby niedokrwiennej serca. Cechuje ich gorsze rokowanie niż w populacji ogólnej.

  Więcej »
 • Dieta w zaburzeniach lipidowych

  2012-08-23

  Autor: Aleksandra Maksym,

  Istnieje ścisły związek pomiędzy sposobem żywienia a stężeniem lipidów we krwi. Prawidłowo skomponowana dieta może odgrywać znaczącą rolę zarówno w zapobieganiu jak i leczeniu zaburzeń lipidowych.

  Najczęstsze zaburzenia lipidowe to: hipercholesterolemia (określana jako stężenie cholesterolu całkowitego przekraczające 190 mg/dl i cholesterolu LDL ponad 115 mg/dl), hipertriglicerydemia (definiowana jako poziom trójglicerydów powyżej 150 mg/dl) oraz zaburzenia mieszane, w których dochodzi do zachwiania poziomów wielu frakcji lipidowych we krwi. Podwyższonemu poziomowi cholesterolu całkowitego lub jego frakcji LDL towarzyszy często zbyt niskie stężenie cholesterolu HDL, który działa ochronnie na układ sercowo-naczyniowy. Najkorzystniejszą proporcją między stężeniem cholesterolu całkowitego a  stężeniem cholesterolu HDL, będącą jednym z lepszych wskaźników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, jest wartość 5,0 lub mniej.

  Stężenie cholesterolu we krwi jest jednym z najsilniejszych czynników chorób sercowo-naczyniowych rozwijających się na tle miażdżycy. Wyrównanie stężenia lipidów we krwi skutecznie zmniejsza ryzyko tych chorób i jest możliwe dzięki odpowiedniej interwencji dietetycznej.

  Więcej »
 • Nowości w leczeniu dyslipidemii

  2012-08-23

  Autor: Krzysztof Sarwiński,

  Współcześnie przed lipidologią staje wiele nowych możliwości i wyzwań. Znaczne  rozpowszechnienie zaburzeń lipidowych, a także częstsze wykrywanie dyslipidemii rodzinnych, skłaniają do weryfikacji skuteczności wykrywania oraz leczenia tych patologii. 

  Więcej »
  dyslipidemia, leczenie, wytyczne
 • Migotanie przedsionków – leczenie w praktyce lekarza rodzinnego

  2012-05-31

  Autor: Łukasz Januszkiewicz,

  Migotanie przedsionków (AF) jest często spotykaną jednostką chorobową w praktyce lekarza rodzinnego. W terapii pomocne są wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Należy określić typ migotania, uciążliwość objawów, ryzyko wystąpienia udaru i krwawień. Ważne jest także włączenie leczenia przeciwzakrzepowego oraz rozważenie terapii lekami antyarytmicznymi.

  Więcej »
  .migotanie przedsionków, medycyna rodzinna
 • Żylna choroba zakrzepowo–zatorowa a ryzyko choroby niedokrwiennej serca

  2012-01-16

  Autor: Adrianna Słubik,

  Żylna choroba zakrzepowo–zatorowa (ŻChZZ) i choroba niedokrwienna serca (ChNS) to z pozoru dwie, niezwiązane ze sobą choroby. W ostatnich latach pojawiły się jednak prace wskazujące na elementy łączące patomechanizmy obu tych chorób. Zaobserwowano, że pacjenci po przebytym epizodzie idiopatycznej ŻChZZ mają cechy uszkodzenia śródbłonka naczyń predysponujące do rozwoju miażdżycy i jej powikłań. Trwają badania kliniczne mające ustalić, czy leczenie przeciwpłytkowe u tych chorych zmniejszy ryzyko ChNS. 

  Więcej »
 • Prewencja choroby niedokrwiennej serca, zawału serca i niewydolności serca u pacjentów z cukrzycą

  2011-09-02

  Autor: ,

  Choroby układu sercowo-naczyniowego, w tym choroba niedokrwienna serca, są główną przyczyną zgonów u pacjentów z cukrzycą (60-80%) [1,2,3].
  Działania prewencyjne można podzielić na pierwotne i wtórne. Obejmują one stałe i regularne monitorowanie zarówno swoistych, jak i nieswoistych czynników ryzyka oraz ich eliminację – m.in. normalizację glikemii, zaprzestanie palenia tytoniu, normalizację ciśnienia tętniczego, oraz normalizację lipemii.

  Więcej »
  zawał serca, cukrzyca
 • Rekomendacje dotyczące prewencji głównych powikłań długotrwałej cukrzycy

  2011-09-02

  Autor: Gerard Pasternak,

  Cukrzyca, będąca schorzeniem długotrwałym, wręcz wieloletnim, może prowadzić do powstawania tak zwanych przewlekłych powikłań cukrzycy. Przewlekła hiperglikemia prowadzi do powstawania uszkodzeń w różnych tkankach a tym samym doprowadza do zaburzeń w funkcjonowaniu poszczególnych narządów. Powikłania te dzielimy na mikro- i makroangiopatie.

  Więcej »
  cukrzyca, retinopatia
 • Predyspozycje do powikłań sercowo-naczyniowych w miażdżycy w świetle badania REACH

  2011-07-26

  Autor: Stanisław Szlufik,

  Miażdżyca to uznany czynnik ryzyka powikłań naczyniowych, takich jak zawał mięśnia sercowego, udar mózgu czy choroba niedokrwienna kończyn dolnych.

  Mimo, iż choroba ta znana jest od starożytności, jej patogeneza nie jest do końca wyjaśniona. Nadal nie ma też pewności, którzy pacjenci mają większe predyspozycje do rozwoju powikłań niedokrwiennych. Dane z rejestru REACH, zaprezentowane na łamach prestiżowego JAMA (Journal of American Medical Association), dostarczają jednak nowych, ważnych informacji.

  Więcej »
« poprzednie   | 1 | 2 |  

Logowanie medi-ACCESS

Aby przeglądać ten dokument musisz być zalogowany

Rejestracja medi-ACCESS

Nie masz dostępu?

Zarejestruj się >>

Rejestracja jest bezpłatna

Regulaminy mediPORTALS.pl >>

Medi-TV

Narzędzia

Partnerzy portalu:

Skróty

 • dla Lekarzy: pzwl.pl | medidiabetolog.pl | leczenieokolooperacyjne.pl | mediginekolog.pl  | zakrzepyizatory.pl
  dla Pielęgniarek i Położnych: nursing.com.pl
  dla Pacjentów: forumzdrowia.pl | dla Studentów: medistudent.pl
 • Zobacz produkty >>
 • Reklama w portalu >>